Kdo je to dula?

Dula je odborně vyškolená žena, která pomáhá mamince (či celému páru) v těhotenství, při porodu a v šestinedělí. S maminkou se setkává už v těhotenství, kdy pomáhá s přípravou na porod, případně i na kojení. Při porodu je potom žena doprovázena známou osobou, která jí poskytuje psychickou, fyzickou a informační podporu. Tatínkům radí, jak mohou svou partnerku podpořit a poskytuje prostor pro to, aby měli možnost prožít porod více v klidu. Po porodu a v šestinedělí pomáhá mamince v začátcích s kojením a s péčí o miminko. Nastavení služeb duly je individuální. Každá maminka nebo každý pár může mít jinou představu porodu a jiné požadavky na svou dulu.

Co dula dělá?

Aby porod probíhal v pořádku, jak ze strany maminky, tak ze strany miminka, musí se rodící žena cítit dobře. Je dobré, když se při porodu neustále cítí v bezpečí, pohodlně a je uvolněná. Porodní asistentky musí mnohdy pečovat o větší počet žen, a tak dula doplňuje práci zdravotníků tím, že při porodu tráví s maminkou téměř 100% času. Dula se na porodním sále snaží vytvořit klidnou atmosféru a zpříjemnit ženě prožívání porodu svou fyzickou i psychickou podporou. Ženu podporuje v jejích rozhodnutích, poskytuje emoční podporu, masíruje, dává jí obklady, hlídá, aby maminka byla uvolněná a mohla se jakkoliv zvukově projevovat. Pomáhá jí s prodýcháváním kontrakcí a fyzicky ji podpírá. Dula také poskytuje informační pomoc (vysvětluje, co se při porodu děje), avšak nikdy nemůže rozhodovat či mluvit za rodičku. Nezasahuje do kompetencí zdravotnického personálu. Je důležité, aby rodící ženu doprovázeli lidé, kterým důvěřuje a se kterými se cítí dobře, proto si vždy pečlivě vybírejte svou dulu či soukromou porodní asistentku. O tom, jak si vybrat svou dulu si můžete přečíst níže.

Pozitivní výsledky práce duly

Vědecké studie potvrdily tyto účinky práce duly (z příručky Světové zdravotnické organizace z roku 1999, ke stažení zde.)
 •            kratší trvání porodu
 •           menší potřebu léků proti bolesti a epidurální analgezie
 •           snížení počtu operativních porodů
 •           lepší stav novorozence
 •           lepší rozvoj vztahu mezi matkou a dítětem
 •           méně pocitů úzkosti, těžkého porodu
 •          pozitivní vliv na dobu kojení

Otec a dula u porodu


Pokud se partneři dobrovolně domluví na přítomnosti tatínka u porodu, dula se stará také o to, aby se i on cítil dobře. Aby měl dostatečné informace o momentálním prožívání a chování maminky při porodu, aby věděl, jak efektivně mamince pomoci a aby měl jistotu, že v této těžké chvíli „na to není sám“. Dula popisuje, jaké projevy porodu jsou normální a co může v nadcházejících chvílích přijít. Páru pomáhá najít, co a jak by mamince mohlo pomoci od bolesti (masírování, obklady, …) a otci ukazuje, jak na to. Důležité ale je, aby muži měli možnost vždy od porodu odejít, pokud se u něj už necítí dobře. Jejich stres či neklid se může přenést na rodící ženu a také oni mohou mít z porodu lepší pocit, když mají možnost volby. V té chvíli ale maminka nemůže zůstat sama. A proto je tu dula. Dula zajišťuje, aby pár mohl prožít úžasné okamžiky přivádění děťátka na svět naplno a bez obav.


Jak si vybrat dulu

Převzato z brožurky České asociace dul, která je ke stažení zde.

 • "Zajímejte se, jakým vzděláváním dula prošla, jaké má zkušenosti jako dula a jakou má osobní zkušenost s mateřstvím. 
 • Co považuje při práci duly za nejdůležitější? 
 • Co všechno vám může poskytnout? Má nějakou další kvalifikaci, např. v laktačním poradenství, homeopatii, aromaterapii? 
 • Může se kdykoliv uvolnit a přijet za vámi k porodu, nebo má i jiné pracovní či rodinné povinnosti? Může ji v nutném případě zastoupit kolegyně? 
 • Kolik si za poskytované služby účtuje? 
 • Působí důvěryhodně? Informovaně? Zkušeně? Dokáže zároveň připustit, že něco neví? 
 • Jak se v její přítomnosti cítíte? Je vám s ní dobře? 
 • Odpověď na poslední otázku bude pro vaše rozhodování zcela zásadní. Všechno ostatní je do určité míry podružné. Neváhejte proto kontaktovat třeba i několik dul, než najdete pro sebe tu pravou."

V České republice existují dvě organizace, které duly vzdělávají a sdružují:
Česká asociace dul - www.duly.cz/
České duly - www.mojedula.cz/

Více si o porodu s dulou můžete přečíst v knize Porod s dulou (KLAUS, Marshall H, John H KENNELL a Phyllis H KLAUS. Porod s dulou: rádce pro rodiče a doprovázející osoby při porodu. 1. vyd. Překlad Vlasta Jirásková. Praha: One Woman Press, c2004, 277 s. ISBN 80-86356-34-5).  

Comments