Systematicky nepředcházet komplikacím při porodech doma je prý v pořádku

Štrasburk se v bitvě o domácí porody přiklonil na stranu státu


Můj komentář k výše uvedenému článku:

Musím říct, že jsem z této situace už opravdu unavená a smutná. Jak to, že v jiných zemích mají ženy právo zvolit si místo porodu a mít u toho zajištěnou zdravotní péči pro sebe i své dítě? Jak můžou zdravotníci a politici tvrdit, že porody doma jsou nebezpečné a zároveň je schválně dělat ještě nebezpečnější?

A jako vždycky tento článek obsahuje některé velké nepřesnosti:
1) čtyři mrtvé děti ročně kvůli domácím porodům - a kde je zmínka o tom, že některé z těchto dětí zemřely kvůli vadám neslučitelným se životem (takže by zemřely i v porodnici) nebo šlo (bohužel) o vraždu?

2) Světová zdravotnická organizace ve svých dokumentech podložených studiemi uvádí, že porod doma je stejně bezpečný, ne-li v některých ohledech bezpečnější, jak porod v porodnici.
 
3) K českým militantním porodním asistentkám: porodní asistenky nejen, že mají v českých podmínkách zakázán výkon své práce tak, jak je doporučen v dokumentech WHO, problémém není ani tak to, že jim asistenci u porodu doma neproplácí pojišťovna, ale že mohou být sankcionovány až milionovou pokutou!!! (Za výkon své práce tak, jak je doporučena WHO a v mnoha státech funkčně uplatňována.) Což by pro ně bylo ve většině případů likvidační.
+ ať si přečtete jakoukoli zahraniční knihu o normálních porodech, narazíte na to, že to, co tyto "militantní" asistentky v ČR prosazují je v zahraničí naprosto samozřejmé!
+ kontinuita zdravotní péče (péče od jedné osoby v těhotenství, při porodu a v šestinedělí), kterou porodní asistentky a rodičky prosazují byla WHO určena jako nejlepší možná péče pro matku a dítě. Stejně jako jsou porodní asistentky WHO uváděny jako základní a nejvhodnější poskytovatelé (poskytovatelky) péči při porodu (i doma).
 
4) Investice do toho, aby porodnice vypadaly jako domov? Hlavní problém není v tom, jak nemocniční pokoje vypadají. Je především v lidech a v jejich nedostatečné vzdělanosti co se přirozenosti porodu a psychologii porodu a komunikaci s klienty týče. (!)
 
5) Pražská porodnice u Apolináře je mezi rodičkami vyhlášená právě zastaralým přístupem co se podpory přirozených porodů a respektování přání rodičky týče.
 
6) Valná většina žen dá přednost porodním domům? Pokud vím, v ČR žádný porodním dům, ve kterém by se mohlo rodit, není. Otázkou je proč a kdo snahy o vybudování porodních domů v minulosti zhatil. V zahraničí jsou samozřejmě porodní domy běžné a oblíbené.

Comments